Facebook
Dołącz do nas hotel

Tereny rekreacyjne

image 06

Ścieżka przyrodniczo – kulturowa powstała, aby pokazać piękno i bogactwo parku posalaskiego w Miętnem, jego florę i faunę co pozwoli na przybliżenie i poznanie zasad funkcjonowania przyrody oraz form jej ochrony nie tylko dzieciom i młodzieży szkolnej, ale również osobom dorosłym. Ścieżka przyrodniczo–kulturowa biegnie alejkami zabytkowego parku, który okala odrestaurowany staraniem władz powiatowych XIX wieczny dwór w Miętnem. Na terenie ścieżki umieszczone są tabliczki z nazwami gatunkowymi rosnących na niej drzew, krzewów i bylin parkowych. Wszystko to będzie służyć jako pomoc w prowadzeniu zajęć dydaktycznych oraz zwiedzaniu ścieżki.

 • Przystanek 1 - Aleja lipowo – dębowa. Długości ok. 250 m, jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w parku. Wzdłuż alei spotykamy piękny starodrzew, składający się z dębów, lip, kasztanowców, klonów i olch. Niektóre z tych drzew to okazałe, wiekowe pomniki przyrody. Wzdłuż alei ciągnie się staw z malowniczą, porośnięta drzewami wysepką. Mijając go zbliżamy się do dworu wybudowanego w latach 1840 – 1842. Dwór i aleja są najstarszymi, stworzonymi przez człowieka elementami tego parku.
 • Przystanek 2 – Pomniki przyrody – żywi świadkowie historii. W parku znajdują się 23 drzewa uznane za pomniki przyrody. Wiele z nich prezentuje się szczególnie okazale – obwód pnia niektórych dębów (na wysokości 1,3 m) dochodzi do 7 m, a wysokość do 35 m
 • Przystanek 3 – Skarbiec ziół uprawie, zbiorze i przechowywaniu surowców roślinnych, a także o przygotowywaniu z nich preparatów leczniczych to zielarstwo.
 • Przystanek 4 – Dwór – dziedzictwo kultury. Okazały, neoklasycystyczny, drewniany, kryty gontem dwór został zbudowany w latach 1840 – 1842 r. W sierpniu 1915 r. przebywa w nim Józef Piłsudski. Po odzyskaniu przez państwo polskie niepodległości w 1919 r. majątek przejmuje Sejmik Powiatowy i przeznacza go na potrzeby przyszłej szkoły rolniczej. Potem jej miejsce na krótko zajmuje przedszkole. Po roku 1981r. dwór pustoszeje i szybko ulega zniszczeniu. Dopiero w latach 1997 – 2001r. zostają przeprowadzone gruntowne prace remontowe i dziś dwór służy polskiej wsi i samorządowi powiatu garwolińskiego.
 • Przystanek 5 – Ogród ozdobny – piękne i pachnące. Drzewa i krzewy stanowią osnowę każdego ogrodu i jego główną ozdobę. Dlatego warto czekać nawet wiele lat, aż się rozrosną. Źródłem zapachów wydzielanych przez kwiaty są olejki eteryczne. Rośliny wytwarzają je tylko w żywych komórkach – po ścięciu kwiatu szybko się ulatniają.
 • Przystanek 6 – Flora i fauna parku. Z jednym drzewem może być związanych wiele organizmów. Drzewo służy im jako schronienie, dostarcza pożywienia, jest miejscem do odpoczynku, obserwacji terenu, złożenia jaj i rozwoju ich potomstwa.
 • Przystanek 7 – Ptasia remiza – ptaki ozdobą siedliska. Remiza dla ptaków to skupisko drzew i krzewów nektaro- i owocodajnych, takich jak np. jarzębina, tarnina, głóg czy dereń. Rośliny te zwabiają wiele gatunków ptaków. Ptaki występujące w parku to min. dzięcioł zielony, kawka, gawron, kos, krzyżówka, słowik szary, bogatka czy szpak.
 • Przystanek 8 – Życie stawu. Pospolitym mieszkańcem stawu jest nartnik, który biega po tafli wody wykorzystując jej napięcie powierzchniowe. Staw to ulubione miejsce żerowania i wypoczynku dla kaczki krzyżówki. Wieczorem, w ciepłych wodach stawu można zobaczyć bawiące się piżmaki. Od maja do lipca w stawie głośno koncertują żaby. Na podstawie występowania w wodzie tzw. gatunków wskaźnikowych, czyli określonych zespołów roślinnych i zwierzęcych można określić jej stopień czystości.
 • Przystanek 9 – Łąka – ostoja spokoju. W zależności od warunków miejscowych, łąkę tworzą różne gatunki roślin. W gęstwinie źdźbeł rozmaitych traw polowanie na owady urządzają drapieżne zwierzęta. Ukwiecone łąki to miejsce chętnie odwiedzane przez motyle. Zachwycając się ich pięknem pamiętajmy, że są ważnych elementem przyrodniczego świata. Ich obecność świadczy o zdrowiu środowiska i jego bogactwie.
 • image 11
  Baza Edukacji Ekologicznej w Miętnem powstała w oparciu o projekty opracowane przez nauczycieli Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Miętnem z inicjatywy Samorządu Powiatu Garwolińskiego i przy współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Nadleśnictwa Garwolin, Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Miętnem, Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie.


hotel Posiadamy dwa hotele w których zapewniamy: komfortowe i wygodne pokoje dwuosobowe, jednoosobowe, pokoje typu studio 2+2, pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych, oraz apartamenty.
Dwór Specjalizujemy się w organizacji uroczystości do 250 osób. Sala Bankietowa już jak sama nazwa wskazuje została stworzona z przeznaczeniem do organizowania wszelkich przyjęć okolicznościowych.
Obiekty sportowe Dla gości udostępniamy obiekty sportowe. W skład naszej bazy wchodzą między innymi korty tenisowe, boiska piłkarskie, hala sportowa, sale gimnastyczne, kryta pływalnia, siłownie, sauna.
gastronomia Świadczymy usługi w zakresie gastronomii. W naszym ośrodku mogą Państwo skosztować połączonych tradycyjnych smaków kuchni polskiej, włoskiej, rosyjskiej i greckiej.
komunia Przyjęcia KomunijnePierwsza Komunia Święta dziecka jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej Rodziny. Zajmujemy się organizacją przyjęć komunijnych. Proponujemy Państwu niepowtarzalną rodzinną atmosferę i tradycyjne polskie menu.